Ako povrchovo upraviť OSB dosku: 5 tipov, ktoré vám ušetria čas aj námahu

Zvažujete použitie drevotriesky, no ešte neviete, aké možnosti tento materiál vlastne ponúka? Nestrácajte už ani sekundu. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime rozličné spôsoby, ako povrchovo upraviť OSB dosku.

ako povrchovo upraviť OSB dosku

Zdroj: Bigstock.com

Povrch dosky sa oplatí zbrúsiť

Pri kúpe OSB dosky si môžete vybrať už brúsený materiál. Pokiaľ tak neurobíte, odporúčame vám dosku najprv zbrúsiť. Pri výrobe podlahy či nábytku ju potom nezabudnite natrieť ochranným lakom na drevo. V opačnom prípade hrozí, že jej život bude podstatne kratší. A to určite nechcete.

Laminovaná drevotrieska si poradí aj v daždi

Jedným z najčastejších spôsobov, ako povrchovo upraviť OSB dosku, je laminovanie. Jeho výhodou je následná odolnosť voči poškriabaniu, nárazom a vyšším teplotám. Zaručí to film s obsahom melamínu, ktorým je potiahnutá OSB doska. Melamín je jedinečný tým, že nie je rozpustný vo vode. Vďaka tomu je laminovaná drevotrieska vhodným materiálom aj do kuchyne či kúpeľne.

Olejovanie prispeje k ochrane dreva

Olejovanie dreva patrí k šetrnejším úpravám dreva. Myslite však na to, že po tomto zásahu už OSB dosku nemôžete ďalej upravovať. Uvažovať nad olejovaním by ste mali najmä pri záhradnom nábytku. Drevo však predtým dôsledne očistite. Počas nanášania oleja použite handričku. Olej rovnomerne roztrite po celom povrchu. Prebytočný nezabudnite odstrániť. Drevo nechajte schnúť 24 hodín a tento postup ešte raz zopakujte.

osb dosky

Úprava OSB dosky lakovaním

Zachovajte čaro vášho dreva aj po mnohých rokoch. Proces lakovania je podobný olejovaniu. Pred samotnou úpravou si dobre premyslite, ktorý lak použijete. Každý je vhodný na niečo iné. Ak máte ten správny, na úvod drevo zbavte všetkých nečistôt. Potom vezmite štetec a začnite lak na drevo postupne nanášať v dvoch vrstvách. Medzi nimi si dajte prestávku na dobu, ktorá závisí od druhu laku. Po skončení nezabudnite umyť nástroje. Iste ich ešte niekedy budete chcieť použiť.

Morenie dreva pre jeho krásu

Tí pokročilejší iste ocenia možnosť, ako povrchovo upraviť OSB dosku morením. I keď nejde o náročný úkon, vyžaduje si hlavne dostatok trpezlivosti. Podobne ako pri predchádzajúcich úpravách, drevo najprv očistite. Povrchové nerovnosti viete účinne zakryť tmelením. Pokračujte morením. Náter nanášajte až do chvíle, kým ho drevo prijme. Na záver sa môžete rozhodnúť pre transparentný lak, ktorý drevu poskytne väčšiu ochranu.

Dyha s prírodnými farbami

Vyskúšať môžete aj okrasnú povrchovú dyhu, ktorá vášmu interiéru dodá čaro prírody. Samozrejme, v závislosti od druhu dreva, pre ktoré sa rozhodnete. Vyrobiť ju môžete krájaním alebo lúpaním. Pamätajte však na to, že ideálna dyha musí mať požadovanú hrúbku, textúru a farbu. Kúpiť však môžete už dyhované OSB dosky, čo vám iste ušetrí kopu času i práce.

čas osb doska

Ako správne namaľovať OSB dosku

Farebná úprava patrí vždy medzi posledné úkony úpravy OSB dosky. Použiť môžte olejové, akrylové či špeciálne alkydové farby. Každá z nich má svoje špecifiká. Ak už máte základný náter hotový, pustite sa do maľovania. Najlepšie je farbu naniesť na hrany a až potom po celom povrchu dreva valčekom. Po vysušení aplikujte druhý náter a ste hotoví.

doprava
Doprava

v Pezinku 15€ poplatok, mimo Pezinka 15€ + 0,6€/km

doprava
Zľavy

pre živnostníkov a majstrov 5 až 10%

doprava
Slovenský výrobca

kvalitné slovenské výroky za rozumnú cenu

doprava
99% výrobkov skladom

celý sortiment skladom na viac ako 1000m2

doprava
20 rokov na trhu

skúsená firma s dlhoročnou tradíciou

doprava
Odborné poradenstvo

naši skúsení predajcovia Vám poradia

Navštívte našu predajňu v Pezinku

Drevo-profil

Bratislavská 85

Pezinok 902 01

Otváracie hodiny

Po-Pia 8:00 – 17:00