Postup pri montáži tatranského profilu

Tatranský profil je nepochybne jedným z najobľúbenejších obkladových materiálov. Niet sa čomu čudovať, veď sa pýši zaujímavým prírodným vzhľadom či sviežou vôňou a hodí sa do každého interiéru. Výhodou je, že na jeho montáž nepotrebujete montážnu firmu a všetko dokonale zvládnete sami, stačí len vedieť ako.

V takejto izbe vyzerajú aj pondelkové rána krajšie.

Dôsledná príprava podkladu

Či už používate tatranský profil ako obklad na steny alebo na podlahy vo forme tzv, dlážkovice, vždy musíte zabezpečiť správny podklad.

Montáž tatranského profilu si priam žiada suchú a rovnú stenu. Steny preto ešte pred pokládkou nechajte dostatočne vyschnúť a vyzrieť. Tatranský profil sa dá ukladať aj na drevený podklad, no len v prípade, že je podklad skutočne rovný.

Tatranský profil ešte predtým, ako vôbec bude použitý, sa musí aklimatizovať v priestore, v ktorom sa bude ukladať. Nechajte preto drevené dosky niekoľko dní oddýchnuť vo vybranej miestnosti a až potom sa chopiť ich montáže. Budú tak mať čas prispôsobiť sa vlhkostným a teplotným podmienkam miestnosti.
Vyhliadky do budúcnosti

Montáž dreveného podkladu

Keď už je dôkladne pripravený podklad, tak montáži samotného tatranského profilu predchádza montáž podkladovej konštrukcie v podobe drevených hranolov. Ich úlohou je zabezpečiť neustále prúdenie vzduchu a zároveň fixovať profil.

Zvoľte správnu hrúbku, dodržujte rozostupy a použite správny spojovací materiál. Len tak vytvoríte odolnú podkladovú konštrukciu a samotný obklad sa nebude prehýbať či inak pohybovať. Ak majú hranoly väčšiu dĺžku, môžete využiť stolovú pílu.

A konečne montáž tatranského profilu

Keď ste všetko dôkladne pripravili, tak sa konečne môžete pustiť do pokládky tatranského profilu. Tá sa dá spraviť niekoľkými spôsobmi.

Pre pokládku v interiéri sa používajú bežné spojovacie materiály, ako sú skrutky, klince či montážne pliešky z ocele, kde nevidno spoj. V exteriéri sa zase na uchytenie tatranského profilu používajú skrutky a niekedy aj klince.

Vďaka oknám pod strechou bude v podkroví omnoho viac svetla

Montáž tatranského profilu prebieha jednoducho, pomocou overeného systému pero-drážka. Stačí uchytiť prvú dosku o podkladový hranol, upraviť vodováhou jej polohu a pevne zafixovať. Potom už stačí len jednotlivé dosky ukladať perm do drážky a jemne priklepať kladivom. Obklad je hotový, len čo sa pridá horná a spodná lišta.

Nemusíte sa obávať, že by spojovací materiál, ako sú klince či skrutky, bolo vidno. Do tatranského profilu sa totiž dávajú tak, aby po zasunutí do ďalšej dosky zostali skryté. To je aj veľký výhoda systému pero-drážka.

Ak chcete miestnosť zvukovo aj tepelne izolovať, môžete využiť priestor medzi obkladom a podkladovými doskami. Stačí ho len vyplniť nejakým izolačným materiálom. Takéto riešenie oceníte predovšetkým pri podkrovných miestnostiach.

doprava
Doprava

v Pezinku 15€ poplatok, mimo Pezinka 15€ + 0,6€/km

doprava
Zľavy

pre živnostníkov a majstrov 5 až 10%

doprava
Slovenský výrobca

kvalitné slovenské výroky za rozumnú cenu

doprava
99% výrobkov skladom

celý sortiment skladom na viac ako 1000m2

doprava
20 rokov na trhu

skúsená firma s dlhoročnou tradíciou

doprava
Odborné poradenstvo

naši skúsení predajcovia Vám poradia

Navštívte našu predajňu v Pezinku

Drevo-profil

Bratislavská 85

Pezinok 902 01

Otváracie hodiny

Po-Pia 8:00 – 17:00